Doğal Güç ve Besin Kaynağı Pekmez

Düzensiz yaşam ve sağlıksız beslenme nedeniyle günümüzde "hastalık ve hasta insan sayısı" her geçen gün artmaktadır. Özellikle obezite en çok karşılaşılan sorundur. Bu nedenler de günümüzde sağlıklı ve dengeli beslenme büyük önem kazanmaktadır. Aslında geçmişe dönüp baktığımızda atalarımız, bugün sorun olarak gördüğüm bir çok rahatsızlığı doğal ve sağlıklı yollarla beslenmeyi keşfederek çok rahat çözmüşlerdir. İşte tam bu noktada Anadolu'nun eşsiz geleneksel yiyeceği pekmez (Şitoğlu ile) yeniden gündeme geliyor ve kahvaltı sofralarımızda yerini yeniden buluyor... Türk halkı pekmezi hatırlamalı, çünkü pekmez içeriğindeki vitamin ve minerallerle sağlıklı, enerjik bir yaşamın kapısını aralıyor.
Pekmez Hakkında

Pekmez hızla kana karışabiliecek nitelikle bir gıda maddesi olduğundan acil enerji ihtiyacını kolaylıkla karşılıyor. İki yemek kaşığı pekmez insan vicudu için çok değerli olan 2 mg demir, 80 mg kalsiyum, ve 58 kcal enerjiyi içermektedir. Bu nedenle pekmez, büyüme çağındaki çocuklar, işçiler, sporcular, gebe emzikli anneler için eşsiz bir yiyecektir. Pekmez ayrıca B1, B2 vitamini ve nisain içermektedir.
Enerji Verir

Yapılan bir diğer araştırmaya göre 1 kg üzüm ve 200g pekmezin kalori açısından 1150g süte, 300 g ekmeğe, 390 g ete eşdeğer olduğu belirtilmektedir. Ayrıca içeriğindeki şekerlerin glukoz ve früktoz halinde olması sebebiyle pekmez bebek ve çocukların beslenmesinde büyük öneme sahiptir. Sindirim sisteminde kolaylıkla parçalanıp kana geçtiği için yüksek enerji gerektiren aktivitelerde özellikle çocuklar ve sporcukar için elzem bir yiyecektir.
Demir İçerir

Pekmez; demir ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Vücudumuz tarafından emilebilen demirin değerliği +2'dir ve pek çok durumda, dışarıdan alınan +3 değerlikli demir, +2'ye çevrilemez. Oysa üzüm ve dolayısıyla pekmezde bulunan demirin değerliği tam da vücudumuzun istediği gibi +2'dir. Yani sabahları, yiyeceğimiz pekmez günlük demir ihtiyacımızın yarıya yakınını karşılıyacaktır. Ayrıca pekmezde bulunan glikoz beynin enerji kaynağıdır.
Uzmanlar Diyorki; "Soğuğa karşı pekmez Yedirin"

Uzmanlar, çocukları soğuktan korumak için kahvaltıda pekmez yedirilmesini ve çocukları soğuktan korumak için onlara haftada en az 5 gün, kahvaltıda enerji kaynağı olan pekmez yedirilmesini öneriyor Özelliklesoğuk havalarda çocuklara vücut direncini arttıran, enfeksiyonlara karşı koruyan proteinleri içeren, besleyici değeri yüksek pekmezin yedirilmesi gerektiği belirtiliyor. Pekmez, içerdiği A ve B vitaminlerinin yanı sıra; potasyum, kalsiyım, magnezyum, çinko, demir ve fosfor minarelleri açısından da öneriliyor.
Kısaca Pekmez
  • ENERJİ VERİR;
  • YAŞAM PERFORMANSINIZI ARTTIRIR.
  • KANSIZLIĞA İYİ GELİR, KANSIZLIĞI ÖNLER
  • SOĞUĞA KARŞI DİRENCİ ARTTIRIR.
  • ANTİOKSİDANDIR
  • AFRODİZYAK ETKİSİ VARDIR.
  • DOĞAL GÜÇ VE BESİN KAYNAĞIDIR.
  • ÇOCUKLARIN BÜYÜMESİNE, GELİŞMESİNE, ZEKA GELİŞİMİNE YARDIMCI OLUR.
  • KEMİK ERİMESİ, DİŞ VE DİŞ ETLERİNİN SAĞLAM OLMASINDA, MİDE, BAĞIRSAK, ASTIM VE BRONŞİT HASTALIKLARINDA OLUMLU ETKİLERE SAHİPTİR.
  • KANSER ÖNLEYİCİ ÖZELLİKLERİ OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR.
 
 
© Copyright Şitoğlu Tüm Hakkı Saklıdır.